Historie českého in-line hokeje

Česká reprezentační historie se začala psát v roce 1995, kdy se národní tým vydal na první světový šampionát do Spojených států. O rok později přišla jediná česká absence na turnajích FIRS, protože tehdejší vedení dalo přednost startu na premiérovém mistrovství světa pod hlavičkou IIHF. Od té doby Češi startují prakticky pravidelně na všech akcích, na kterých se in-line hokej koná – ať už jde o mistrovské turnaje obou federací nebo o Světové hry.

Bilanci českého týmu tvoří vlastně jen zápasy na turnajích, žádnou jinou mezinárodní konfrontaci s výjimkou mistrovství světa nebo Světových her Češi neabsolvovali. Ostatně, podobně jsou na tom i další soupeři, termínová listina je opravdu hodně nabitá a především země, které své výběry staví do značné míry na hokejistech, nemají na výběr.

Česko odehrálo zatím 118 zápasů, z toho 107 na mistrovství světa. První zápas (a první vítězství) přišlo v roce 1995 v utkání základní skupiny mistrovství světa, Česko tehdy porazilo Jihoafrickou republiku 31:0 a připsalo si jednu z nejvyšších výher své inlajnové historie. Tenhle rekordní zápis překonali Češi ještě dvakrát, vždy výhrou 32:0 – v roce 1999 proti Ekvádoru a o čtyři roky později doma proti Řecku. Ze 77 výher na mistrovství světa jich bylo 36 dvojciferných... Přišly ale samozřejmě i porážky, prvním přemožitelem Česka byla v roce 1995 v utkání základní skupiny Itálie (3:6), Češi už ale dostali i dvakrát „deset“ - v obou případech od Spojených států (1995 prohra 1:10, v roce 1998 dokázalo Česko dát o gól víc a prohrálo 2:10). Není bez zajímavosti, že remíza je v in-line hokeji soudě podle statistik podobně nepravděpodobná, jako například v basketbalu – z bezmála 120 zápasů české inlajnové historie skončily jen čtyři duely nerozhodně a dalších šest poznalo vítěze až v prodloužení (v utkáních o umístění). Až ve třetím prodloužení skončil zatím nejdelší zápas Česka v historii, ve finále šampionátu v roce 2003 Češi doma prohráli se Spojenými státy 2:3.

Zatím jediný český titul přišel v roce 2007 ve Španělsku a vybojovalo ho mužstvo, ve kterém nechyběla řada známých hokejových jmen. (sestava mistrů světa: Tomáš Štúrala, Martin Altrichter – Karel Rachůnek, Milan Toman, Rostislav Klesla, Pavel Zavrtálek, Jiří Provazník, Martin Tvrzník, Aleš Zacha, Martin Vozdecký, Petr Sakrajda, David Balázs, Jan Besser, Filip Čech, Petr Šinágl, Tomáš Novák. Trenéři Jiří Suhrada, Martin Mecera.). I na většině ostatních turnajů FIRS můžeme v sestavě najít extraligové hokejisty nebo reprezentanty – jmenujme například litvínovské Angela Nikolova a Stanislava Rosu, Tomáše Plekance, Ondřeje Veselého nebo Ivana Rachůnka.

České reprezentantky se zatím zúčastnily sedmi z osmi šampionátů, hned na tom prvním v roce 2003 vybojovaly své první medaile (bronz), když porazily Rakousko, Singapur, V. Británii, Francii a Německo a prohrály jen s oběma zámořskými výběry. Historicky prvními soupeřkami Česka byly Rakušanky (7:1), se Singapurem Češky vybojovaly své dosud nejvýraznější vítězství (21:0), ale přišla i nepříjemná porážka 0:8 s Kanadou, která se také zapsala do historie: zatím nikdo další Česko o víc, než o osm branek neporazil. Kanadě se to povedlo dvakrát, podruhé v poměru 9:1 v roce 2008...

Aktuality

17.7. |
Sázíte rádi v průběhu již rozehraného zápasu? Sázková kancelář Bet365 nabízí nejširší nabídku živých sázek na internetu! Přesvědčte se sami.

Vsaďte si na jistotu! S Fortunou můžete hrát na pobočkách nebo online prostřednictvím internetu.

Bohatá nabídka sázkových příležitostí a atraktivní kurzy – to je DOXXbet.

Vše, co potřebujete vědět o sportovním sázení. Recenze sázkových kanceláří, jejich klady a zápory, informace o bonusech a mnoho dalších zajímavostí na jediném webu.

 

18.7. | Předání medailí
Do fotogalerie jsme přidali snímky ze včerejšího slavnostního zakončení turnaje.

 

17.7. | All stars tým
Michael Urbano (USA) - Julien Walker (SUI), Karel Rachůnek (CZE), Travis Fudge (USA), Brian Baxter (MEX).

 

17.7. | Individuální ocenění
Nejužitečnější hráč: Travis Fudge (USA), nejlepší brankář: Michael Urbano (USA), nejlepší obránce: Karel Rachůnek (CZE), nejlepší útočník: Diego Schwarzenbach (SUI), cena fair play: Španělsko.

 
 
Bet365 | Forex broker eToro
 
 
 
 
 
Copyright © 2009-2010  & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech a kontakt | Hokejový obchod | Hokejky